Historia

Historia szkoły

20 lat minęło … W marcu 1997 r. nasze miasto obiegła wieść, że powstaje nowe III Liceum Ogólnokształcące. Stało się to na mocy aktu założycielskiego z dnia 12 marca 1997 r. podpisanego przez ówczesną Kurator Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim, p. Janinę Skibicką. Jako siedzibę nowej szkoły wskazano w akcie założycielskim budynek przy ul. Czyżewskiego 7 w Bełchatowie, w którym miała siedzibę najstarsza ze szkół bełchatowskich – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza.

Budynek, w którym III LO rozpoczęło swoje funkcjonowanie, historycznie był związany z początkiem szkolnictwa średniego w naszym mieście. Dnia 01.09.1945 roku wznowili w nim naukę uczniowie w wieku od 7 do 18 lat. Obok tych, którzy umieli czytać i pisać, byli tacy, którzy rozpoczynali edukację dopiero w wieku 13-14 lat. Grupę najlepiej przygotowanych uczniów, w specjalnym trybie, dopuszczono do egzaminu do gimnazjum, które wtedy rozpoczęło swoją działalność. Od 1948 roku w tym właśnie miejscu uruchomiono szkołę jedenastoletnią ­ pierwszą szkołę średnią w Bełchatowie, która korzystała z tego obiektu do 1962 roku, czyli do czasu wybudowania nowego budynku szkolnego dla Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego.

Po wyprowadzeniu się liceum ogólnokształcącego do budynku przy ul. 1. Maja
przy ulicy Czyżewskiego 7 (dawna Świerczewskiego) do 1997 roku pozostała szkoła podstawowa.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych liczba uczniów w Szkole Podstawowej nr 2 zaczęła się drastycznie zmniejszać, a wyż demograficzny przeniósł się do szkół średnich. Część młodzieży z naszego miasta i rejonu nie mogła znaleźć miejsca w szkołach ponadpodstawowych, które były bardzo przepełnione, w związku z czym zdecydowano o uruchomieniu w budynku przy ul. Czyżewskiego 7 III Liceum Ogólnokształcącego.

W roku szkolnym 1997/1998 w nowym liceum w czterech oddziałach klasy pierwszej rozpoczęło naukę 130 uczniów, co częściowo rozładowało trudną sytuację w szkolnictwie średnim.

Dyrektorem nowo powstałej szkoły – wyłonionym w wyniku konkursu – została pani Elwira Zawodzińska. Po dwóch latach funkcjonowania liceum w budynku SP 2, czyli od 1999 r., zaczęto wprowadzać w życie założenia reformy oświaty – powstały gimnazja, a cykl kształcenia podzielono na cztery trzyletnie etapy edukacyjne.

Na mocy uchwały Rady Miasta nr 30/IV/99 z dnia 10. 03. 1999 r. powstał Samorządowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, w skład którego weszły: Publiczne Gimnazjum nr 2, działające od 1997 r. III Liceum Ogólnokształcące oraz oddziały klas 5 i 6 sześcioletniej Szkoły Podstawowej nr 2 i oddziały ostatniego rocznika ośmioletniej szkoły podstawowej (którą uchwałą organu prowadzącego z dnia 25 lutego 1999 r. postanowiono stopniowo zlikwidować). Dyrektorem Zespołu została pani Elżbieta Michalak.

Ostatni rocznik klas ósmych SP 2 skierował do dyrektora apel, by nadać nowo utworzonemu Zespołowi Szkół imię Adama Mickiewicza, co nastąpiło: 20 XII 2000 r. Uroczystość została połączona z ofiarowaniem szkole sztandaru, który ufundowała Rada Rodziców.

W czerwcu 2001 roku ostatni rocznik uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza ukończył szkołę. Od 01 września 2001 r. do dziś w skład Zespołu Szkół wchodzą: Publiczne Gimnazjum nr 2 i III Liceum Ogólnokształcące (od 2002 r. trzyletnie). Uczniowie z Zespołu Szkół, szczególnie z III Liceum Ogólnokształcącego, są w środowisku postrzegani jako „ci z Mickiewicza”.

Popularny w mieście „Mickiewicz” to spadkobierca tradycji i historii Szkoły Podstawowej nr 2, która w 1997 roku obchodziła swoje 60. urodziny. W 2017 r. świętujemy więc nie tylko jubileusz XX – lecia, ale właściwie 80 lat istnienia w Bełchatowie szkoły, której patronem jest Adam Mickiewicz.

1 września 2012 roku Samorządowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. A. Mickiewicza został przeniesiony do nowego budynku (siedziby Publicznego Gimnazjum nr 3) usytuowanego na osiedlu Dolnośląskim.

Od 1. IX 2014 r. dyrektorem SZSO Nr 2 im. Adama Mickiewicza jest pani Ewa Mękarska. W obecnej strukturze organizacyjnej (liceum i gimnazjum) „Mickiewicz” funkcjonuje pod nowym adresem – ul. Edwardów 5, gdzie wszystkich serdecznie zapraszamy!

Obchody Jubileuszu XX – lecia rozpoczęliśmy już 01 czerwca 2017 r. przemarszem ulicami miasta, w trakcie którego promowaliśmy naszą szkołę, oddawaliśmy hołd Patronowi i włączaliśmy się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”.

 

                               1997 – 2012                                                                                           2012 –

 

HISTORIA POMNIKA NASZEGO PATRONA


Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support